Greenraiza
Active Member
I’m an Aussie so we pay ..$20 a gram 3 for $50 a quarter is $80 half bag $150 bag $300 pretty much state wide for strain bud bush buds a lot cheaper thou..
I can understand your situation and for those who cannot grow their own medicine you are providing them the ability to legally purchase their meds. I can see why the prices are like they are, documentation, testing, packaging etc... every penny counts. I don't know about your profit margin and it's really none of anyone's business but I bet it is not very high.As a dispensary owner I understand retail cost. I keep my prices as low as possible but its the government that drives our prices up. Its unfortunate but its the way it is
I'd rather pay full price to a dispensary over a street dealer any day of the week, I believe in supporting local businesses and not street gangs that have developped horribly over the past 10 years.As a dispensary owner I understand retail cost. I keep my prices as low as possible but its the government that drives our prices up. Its unfortunate but its the way it is
Also don't forget sales tax, state tax and federal tax. Just in tax they take 50% off the top.I can understand your situation and for those who cannot grow their own medicine you are providing them the ability to legally purchase their meds. I can see why the prices are like they are, documentation, testing, packaging etc... every penny counts. I don't know about your profit margin and it's really none of anyone's business but I bet it is not very high.
I'm a small dispensary compared to most. Im pretty much a 1 man operation, my better half helps a bit with trimming but I do the 90% myself including running a store front. I keep my pricing lower than the big guys....$200 a ounce for anything over 30% with a average of 2.5% terpenes.I'd rather pay full price to a dispensary over a street dealer any day of the week, I believe in supporting local businesses and not street gangs that have developped horribly over the past 10 years.
Are you calculating your costs to grow? That sounds about right for me too. Prices drop dramatically between harvest 2 and 3 in my experience.I pay about .35 cents a gram at most.
Around $160 a pound.
Yep, to grow.Are you calculating your costs to grow? That sounds about right for me too. Prices drop dramatically between harvest 2 and 3 in my experience.
The street dealers here are the Mom and Pop stores on the cornerI'd rather pay full price to a dispensary over a street dealer any day of the week, I believe in supporting local businesses and not street gangs that have developed horribly over the past 10 years.
Paid that for a gram at a gov. outlet, once , got some dry power in the bottom of a container.I grow my own with 420 Magazine and pay less than $20 an ounce !![]()